З якими проблемами пов’язана переробка пластику

Пластик. Переробка відходів полімерів

Відходи пластмас – цінний ресурс, який можна повторно переробити. Але сьогодні більшість пластикових відходів спалюється. Однак завдяки відповідним знанням про різні типи та властивості пластмас ми можемо відновити набагато більше сировини, ніж зараз. Замкнутий цикл виробництва пластмас можливий, але важливо усвідомлювати проблеми, пов’язані з переробкою пластикових відходів.

Що потрібно пам’ятати про переробку пластику

Термін «пластик» охоплює широкий спектр матеріалів, що складаються з синтетичних полімерів (штучно вироблених людиною і не зустрічаються в природі). Коли здійснюється переробка пластику, відбувається процес плавлення, метою якого є одержання регрануляту, що повторно використовується у виробництві.

Тут вирішальне значення має температура плавлення, і часто різна для різних матеріалів. Через відсутність знань про властивості та параметри пластмас при виробництві комбінують різні види пластику, що зрештою негативно впливає на його переробку.

Наприклад, якщо при плавленні один із пластиків матиме менший параметр плавлення, ніж інші, він згорить, забруднивши весь пластик і унеможлививши повторне використання всіх матеріалів. Через частого змішування різних видів пластику в одному виробі, в більшості випадків пластикові відходи використовуються для рекуперації енергії, що є величезною витратою ресурсів.

Щоб пластмаси залишалися в обороті якнайдовше, вирішальне значення мають такі нюанси, як:

  • вибір матеріалів на етапі проектування товару;
  • наступне відповідне розділення матеріалів;
  • сортування та збір.
З якими проблемами пов'язана переробка пластику

Важливість повторного використання матеріалів

Часто виявляється, що використовувати у виробництві первинну сировину дешевше, ніж перероблену. І це негативно впливає на зацікавленість підприємств у такому процесі, як переробка пластику.

Звичайно, цінність та важливість переробки пластику для навколишнього середовища та сталого розвитку незаперечна. Однак важливо підкреслювати та нагадувати зацікавленим сторонам важливість повторного використання матеріалів.

Також важливо усвідомлювати, що для того щоб перероблений пластик сприймався на ринку як потрібна сировина, необхідний стабільний і постійний доступ до нього.

Ще на етапі ескізів – проектуйте свідомо

Часто трапляється, що при проектуванні різних пластикових виробів матеріали комбінуються таким чином, що важко відокремити окремі елементи і, отже, неможлива їх переробка. Це стосується, наприклад, змішування різних видів пластмас або використання таких матеріалів, як клей або металеві шурупи.

Щоб цього не допустити, варто продумати весь цикл продукту (екодизайн) ще на ескізах та в процесі проектування. Це полегшить розбирання виробу в майбутньому, без ризику повторної переробки залишків інших матеріалів. Однак для цього необхідні знання у галузі матеріалознавства.